Техніка

Всесвітня павутина: як сталася «революція Інтернету»

Одному з найважливіших проектів в історії Глобальної мережі виповнилося 30 років

У побуті слова «Всесвітня павутина» і «інтернет» найчастіше використовуються як синоніми, проте насправді це не так – перше з цих понять з’явилося пізніше і ознаменувало новий етап в історії Глобальної мережі. З нагоди 30-річчя від дня цієї події компанія Google присвятила Всесвітній павутині дудл – зображення на головній сторінці.

Система протоколів, що забезпечує зв’язок між комп’ютерами (тобто Інтернет як такої) була розроблена американським агентством DARPA в кінці 60-х – початку 70-х років. Однак ідея Всесвітньої павутини зародилася лише 12 березня 1989 року. Тоді Тім Бернерс-Лі, який працював в Європейській організація з ядерних досліджень CERN, запропонував проект, що має на увазі публікацію гіпертекстових документів, пов’язаних між собою гіперпосиланнями.

На той момент поняття «гіпертекст» вважалося, в першу чергу, філософським. У минулому тексти мали лінійну структуру, тобто читати їх слід було «від початку до кінця», однак згодом (в першу чергу в зв’язку з появою енциклопедій) в одній частині тексту стали з’являтися посилання на іншу. Ідея впровадження гіпертексту в комп’ютерній мережі витала в повітрі ще з середини XX століття – в 1945 році подібне (хоча і без використання цього терміна терміна) передбачив американський вчений і інженер Веннівар Буш. У своїй доповіді від 24 серпня 1965 американський філософ Теодор Нельсон вперше ввів слово «гіпертекст» в ужиток.

Спочатку Тім Бернерс-Лі бачив у використанні гіпертексту зручний спосіб обмінюватися величезною кількістю наукової інформації, яку мав ЦЕРН, а також непоганим засобом комунікації між ними. Однак згодом даний стандарт поширився по всьому світу і багато в чому зробив інтернет таким, яким він є сьогодні. Багато характеризують Всесвітню павутину як «революцію» не тільки в розвитку Глобальної мережі, але і в інформаційних технологіях в цілому.

Букви HTTP і WWW, які можна побачити перед назвами сайтів, розшифровуються, відповідно, як HyperText Transfer Protocol ( «протокол передачі гіпертексту») і World Wide Web ( «Всесвітня павутина»).

 

Related Articles

Back to top button
Close
Close